Наші нирки розташовані у задній частині живота під нижніми ребрами по одному з кожного боку хребта. Їхнє головне призначення – очищення крові. Рухаючись по тілі, кров збирає відходи життєдіяльності клітин, зайву рідину, токсини. Це своєрідні фільтри, як пропускають через себе кров, збирають різне «сміття» та виводять його із сечею. Порушення роботи системи виділення призводить до серйозних проблем зі здоров’ям і навіть смерті. Серед різних хвороб нирок виділяються 2 захворювання зі схожою назвою – кіста та полікістоз. Що вони мають спільного між собою та чим відрізняються один від одного?
Зміст:
Кісти – це круглі новоутворення, що мають вигляд мішечка з рідиною. Вони можуть розвиватися практично у всіх тканинах та органах – у тому числі у нирках. Бувають одиничними або множинними, з’являються на краю (кортикальні) або всередині (парапельвікальні). Розмір коливається від головки шпильки до величини апельсина. Як свідчить статистика деяких досліджень, кісти нирок діагностують у кожної п’ятої людини віком 50 років і старше.
Причини появи незрозумілі досі. Одна з теорій передбачає, що розвитку сприяє поступове ослаблення зовнішніх тканин, у результаті чого утворюється мішечок. Потім він наповнюється рідиною, від’єднується і перетворюється на кісту. За іншою теорією до появи новоутворення наводить порушення відтоку сечі.
Поодинокі кісти, як правило, не викликають погіршення самопочуття. Але коли вони досягають великих розмірів, з’являється:
У деяких випадках порушується відтік сечі та починається руйнування тканин. Іноді кісти кровоточать чи гнояться.
Зазвичай, такі новоутворення виявляються випадково під час ультразвукового сканування. Вони рідко вимагають лікування. З появою ускладнень чи загрози переродження може застосовуватися дренування, чи видалення органу.
Полікістоз нирок – це спадкове захворювання, при якому функціональна тканина дедалі більше витісняється численними кістами, що рано чи пізно закінчується нирковою недостатністю.
Розрізняють дві основні форми:
Збільшення кіст при аутосомно-домінантній формі не викликає жодних симптомів тривалий час. Перші прояви виникають у період із 20 до 40 років. Часто визначальним фактором є:
Якщо пухлина порушує відтік сечі, виникає сечокам’яна хвороба. Пацієнти відзначають судоми в ногах та збільшення кола живота. На пізніших стадіях виникають небезпечні для життя проблеми з диханням.
Симптоми аутосомно-рецесивної форми схожі, проте вони з’являються раніше – у новонароджених. До того ж у дітей часто виникають проблеми з диханням, які спричиняють смерть.
При обох формах полікістозу фіксуються:
Терапія спрямована на полегшення симптомів та уповільнення прогресування патологічного процесу. Важливо нормалізувати артеріальний тиск, оскільки його підвищення ще більше ушкоджує ниркові тканини. Захворілому призначають інгібітори АПФ або блокатори рецепторів ангіотензину. За наявності інфекцій сечовивідних шляхів – антибіотики.
Для збереження здоров’я потрібно:
Якщо система виділення перестає виконувати свої функції (термінальна стадія ниркової недостатності), необхідний діаліз (очищення крові через спеціальні апарати), видалення чи трансплантація органу.
Попри лікування, полікістоз прогресує. Зазвичай через 8-13 років після встановлення діагнозу виникає потреба у діалізі. Що раніше з’являються симптоми, то швидше розвивається захворювання. Середня тривалість життя страждаючих на аутосомно-рецесивну форму становить 10 років. 5% дітей помирають у новонародженому віці.
При аутосомно-домінантному полікістозі відіграє велике значення має те, в якому гені відбулися зміни.
Мутація PKD1 серйозніша: нирки швидше збільшуються і швидше перестають функціонувати. Ниркова недостатність починається приблизно в 54 роки, а при мутації PKD2 – в 74 роки.
Розвиток кіст на нирках провокують й інші патології. Серед них:
Специфічних профілактичних заходів не існує, але для раннього виявлення хвороби особливе значення мають періодичні перевірки у сімейного лікаря, проходження спеціальних чек-апів та ультразвукових досліджень. Особливо уважними до свого здоров’я мають бути люди, в сім’ях яких є близькі родичі із патологіями нирок.